Home Bydlení Jak má vypadat správná nájemní smlouva?

Jak má vypadat správná nájemní smlouva?

Autor článku: czeko

V nabídce bytů k pronájmu jste si vyhlédli ideální byt a chystáte se na prohlídku. Pokud se vám bude líbit, co nejdříve sepíšete nájemní smlouvu, složíte kauci s nájmem a bydlíte. Jak by ale taková smlouva měla vypadat, aby byla výhodná pro obě strany?

Pronajímatel pravděpodobně bude chtít uzavřít smlouvu na dobu určitou, poskytuje mu to určité výhody. Bude-li s vámi mít potíže, jednoduše smlouvu neprodlouží a má možnost vás vystěhovat. Zpravidla se proto nájemní smlouvy uzavírají na jeden rok a až poté prodlužují na dobu neurčitou.

Přílohou ideální smlouvy by měl být předávací protokol, ve kterém je uvedený stav odběru energií i samotný stav nemovitosti ve chvíli, kdy jste si ji pronajali. V budoucnu se vám takový dokument může hodit. Dbejte na to, aby v něm byly všechny informace pravdivé. Jakoukoli prasklinu, uvolněné dveře skříněk nebo zasekávající se klíč v zámku do dokumentu zaveďte, jinak to bude při předávání bytu považováno za vadu, kterou jste svým jednáním způsobili vy a jste v takovém případě povinni ji nahradit.

Co do nájemní smlouvy nepatří

Podle zákona vám pronajímatel nesmí smluvně zakázat například pořízení domácího mazlíčka nebo dokonce dětí. Při prohlídce nového bytu na takovou skutečnost často přijde řeč a vy nemáte povinnost druhé straně jakoukoli z těchto informací sdělovat. Přesto je slušné majitele bytu informovat, že v něm bude bydlet například pes či kočka. Pokud podepíšete smlouvu na dobu určitou, mohl by se vám stát, že ji majitel neprodlouží. Zákaz kouření v bytě naopak součástí smlouvy být může. A je zcela pochopitelné. Pokud vlastníte byt v novém domě, jako je například rezidence U Šárky v Praze, jako majitelé byste nechtěli za pár let přebírat byt nasáklý cigaretovým kouřem.

Podmínky v případě nehrazení nájmu si do smlouvy pronajímatelé zavádí čím dál častěji. Je ale třeba dbát na to, že se případné navýšení ceny nájmu z prodlení musí shodovat se zákonnou normou. Trvalé bydliště si při stěhování do nového bytu zařizuje řada nájemníků, a přestože s tím řada majitelů nemusí souhlasit, smluvně vám to zakázat nemohou. Po skončení nájmu ale myslete na to, že je třeba se z trvalého bydliště zase odhlásit.

Autorem článku je Jolana Halalová

Další články autora

Napiš komentář k článku

Provozovatelem  webu je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA

U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659

DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:

2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP

Kontaktovat nás můžete na mailu:
Redakce: info@press-media.cz

© Publikace PR článků Press-Media.cz | All rights reserved