Víte, na kolik peněz vás přijde ztráta dokladů?

od admin

Nejen teď, kdy se vydáváme na dovolenou, ale po čas celého roku poměrně hojně ztrácíme doklady. A nejen ztrácíme. Jsou nám odcizovány společně s kabelkami nebo peněženkami, příp. s bundou např. ve vlaku či u lékaře a podobně. I když je v peněžence, v níž doklady máme zrovna málo peněz, mnohem horší je pro spoustu z nás už jen pomyšlení a nutnost vyřídit si nové doklady. Nejen občanský a řidičský průkaz, ale i platební karty, kartičku pojištěnce, doklady do zaměstnání, k používání MHD a podobně. Víte však, kolik za ty nejdůležitější doklady utratíte?

Ztráta občanského průkazu

Jestliže na nový občanský průkaz nespěcháte a spokojíte se s lhůtou 30 dnů kterou má stát na jeho vyřízení, budete platit správní poplatek 100 Kč. Kdybyste ale chtěli průkaz rychleji, je možné využít zkrácenou lhůtu do 5 pracovních dnů, kdy ale za doklad zaplatíte 500 Kč.

Nový cestovní pas

U cestovního pasu je jedno, zda došlo k jeho ztrátě, byl odcizen nebo mu skončila platnost. Vždy za jeho nové vydání zaplatíte správní poplatek 600 Kč a získáte jej do 30 dnů. Kdybyste chtěli doklad rychleji, můžete využít zkrácenou lhůtu do 5 pracovních dnů za poplatek 3 000 Kč nebo do 24 hodin za 6 000 Kč. K vyřízení pasu je cestovního pasu je ale nutné mít platný občanský průkaz.

Vyřizujeme nový řidičský průkaz

Co se týče řidičského průkazu, tady si připravte 200 Kč za správní poplatek s tím, že ŘP vám bude vydán do 20 dnů od podání žádosti. Spěcháte? Pak si připravte 700 Kč a doklad dostanete do 5 pracovních dnů.

Malý technický průkaz

I ten zvláště pánové často nosí v peněžence nebo se všemi doklady pospolu. Vyřídíte jej většinou na počkání a správní poplatek bude 100 Kč.

Zelená karta

Měli jste mezi doklady i zelenou kartu? Tady platí, že vám ji pojišťovna může zaslat znovu na e-mail, poštou, nebo si ji můžete vyzvednout na její pobočce. Vše je zdarma. Karta již nemusí být zelená, stačí, když bude potvrzení vytištěno na bílém papíře.

Ztráta bankovních karet

Co se týče platebních karet, často budete platit nejen za vydání nových, ale i za blokaci, kterou je nutné po zjištění ztráty či odcizení ihned nahlásit. To, kolik vás bude tento „špás“ stát je na bance a jejích poplatcích. V řádu se ale většinou bavíme o několika 100 Kč. Jestliže jste náhradní kartu zatím nepotřebovali, často je vám vydána zdarma, zaplatíte jen blokaci.

Dávejte na své doklady pozor. Neměli byste je nosit v peněžence, kterou často vyndáváte z kabelky. Proto existují tzv. „dokladovky“, které by měly být uloženy hluboko v kabelce. Doklady, které denně nepotřebujete, u sebe nenoste.

Related Posts

Zanechat komentář