Vegetariánství a pasketariánství

od Peeta Havali

V čem spočívá vegetariánství či pasketariánství? A jaký je mezi nimi rozdíl? Jaký je jídelníček vegetariánů či pasketariánů? Pokud se sami chcete stát vegetariánem či pasketariánem, nebo Vás to zkrátka jen zajímá, pohodlně se usaďte a čtěte dál. 

Jaký je rozdíl mezi vegetariánstvím a pasketariánstvím? 


Vegetariánství spočívá v tom, že nejíte všechno maso. V pasketariánství též nejíte maso, ale hlavním rozdílem je, že pasketariáni jedí ryby. Vegetariáni tedy nejedí žádné maso, kdežto pasketariáni smí jíst ryby.  

Jídelníček vegetariánů a pasketariánů 


Jelikož zejména některé druhy masa mají důležité nutriční hodnoty, protože obsahují některé zdravé tuky a hlavně protein, pokud maso úplně vyřadíte ze svého jídelníčku, měli byste tyto látky nějak nahradit. Důležité proto je, že jako vegetarián či pasketarián máte pestrý jídelníček. Faktem je, že každá látka masa nalezne své nahrazení. Zdravé tuky totiž najdete třeba i v ořechách či různých semínkách, jako třeba slunečnicových či lněných. Vlákninu lze nalézt třeba v ovesných vločkách, některých jogurtech či cereáliích. Protein je zejména v ostatních živočišných produktech, jako jsou třeba vajíčka či různé pomazánky, pasketeriáni ho můžou získat i z rybího masa.  

Výhody a nevýhody 


Hlavní výhodou je zejména každého individuální důvod. Ať už se rozhodnete být vegetariánem nebo pasketariánem ze zdravotních důvodů či z důvodu ochrany zvířat, to už je jen na vás, tento důvod bude nejsilnějším pozitivem a hnacím palivem na ve Vašem životním stylu. Dalším pozitivem jsou třeba zdravotní benefity, jelikož maso je těžší na strávení a často obsahuje spoustu chemikálií, které našemu tělu rozhodně neprospívají. Zejména kuřecí maso, které v sobě často má růstové hormony, aby kuře rychle vyrostlo a mělo více masa.  
 

Related Posts

Zanechat komentář