Sušička potravin

od Peeta Havali

K čemu sušička potravin slouží? 

Sušička se používá nejen k sušení ovoce a zeleniny, ale také hub, bylinek nebo i masa či domácích těstovin. Dříve zaujímalo sušení potravin významné místo v uchovávání potravin. V dnešní době je však chlazením, mražením nebo zavařováním vytlačeno z podvědomí. Jedná se ale o vůbec nejzdravější způsob zpracování potravin. Uchová si veškeré vitamíny a minerály, a to bez přidaných konzervačních látek nebo cukru. Můžete ji využít jak pro sezónní účely při zpracování hub, ovoce, ale i zeleniny nebo bylinek, tak i v rámci zdravého životního stylu raw food.  

Jak vybrat nejlepší sušičku? 

Nejprve se zaměříme na samotný tvar sušičky. Ten může být buď klasický kulatý nebo hranatý. Ty kulaté obsahují stohovatelná patra. Motor sušičky je umístěn dole, takže teplo stoupá vzhůru. Tím může dojít k nerovnoměrnému sušení a nevyhnete se tomu, abyste čas od času sušené potraviny zkontrolovali a jednotlivá patra přeskládali. Naopak hranatá sušička má motor na boku. Sušení potravin tedy probíhá naprosto rovnoměrně. Nevýhodou však je, že její pořizovací cena je výrazně vyšší. Další, co by nás mělo zajímat, je velikost a počet jednotlivých pater. Nejčastěji jsou sušičky vyráběny s pěti až šesti patry, což je ideální množství pro běžnou domácnost. Zahrádkáři a nadšení houbaři však budou možná potřebovat pater víc. Pro ty jsou vhodné modely se sedmi až deseti patry. Na trhu jsou k dostání i sušičky s patnácti patry, ty však v běžné domácnosti nevyužijete a jsou určeny spíše pro profesionální účely. Některé sušičky nabízejí možnost přizpůsobení výšky plata rozměrům sušené potraviny, a proto lze výšku patra libovolně nastavit. Další indicií je příkon. Pro běžnou domácnost a občasné použití vám bude stačit model s příkonem do 250 W. Dvojnásobný příkon je zlatý střed a ještě vyšší (700 – 1000 W) je určen pro velmi časté sušení. Při výběru sušičky byste měli brát v potaz také hlučnost (hlavně pokud chcete sušit přes noc), časovač, regulaci teploty (jedná se o velmi praktickou funkci, celý proces sušení je jednodušší a efektivnější, běžně se pohybuje mezi 30 – 70°C, přičemž 35 – 40°C je vhodné pro bylinky a květiny, 50 – 55°C pro ovoce, zeleninu a houby a vyšší teploty pro sušení masa), ale taky materiál (plastové jsou sice lehké a snadno přenosné, ale zato nevydrží tolik jako nerezové).  

Co a jak sušit? 

K sušení si vybírejte jen dostatečně zralé, avšak ani ne přezrálé druhy potravin, které nejsou viditelně poškozené či napadené plísní nebo hnilobou. Nemějte obavy z toho, že usušíte kyselá jablka a budete mít kyselé křížaly. Právě naopak. V potravinách se v průběhu sušení koncentrují přirozené cukry a aromata, takže mají oproti čerstvým surovinám sladší a výraznější chuť. Vybrané kousky ovoce důkladně omyjte, osušte a nakrájejte na plátky silné asi 0,5 až 1 centimetr. Nekrájejte je však příliš malé, plody se totiž během sušení zmenší. Ty naskládejte na plato tak, aby se nepřekrývaly. Pokud se sušičkou začínáte, raději sušené potraviny každých pár hodin zkontrolujte. Důležité je sušit pozvolna, a ne rychle a intenzivně. Chápeme, že jste nedočkaví, ale uspěchaným sušením byste nemuseli dosáhnout uspokojivého výsledku. Usušené suroviny nechte asi hodinu vychladnout (klidně i ve vypnuté sušičce), ale to je maximum. V případě, že by byly ponechány delší dobu mimo vzduchotěsnou nádobu, mohlo by dojít jejich opětovnému zvlhčení a musely by se znovu dosušit. Teprve potom je můžete uskladnit do plechovek, sáčků či jiných vzduchotěsných nádob. Takto uchované vám vydrží minimálně jeden až dva roky.  

Údržba sušičky 

Umístěte ji na suché, čisté a dobře větrané místo. Základní desku s motorem čistěte jen navlhčeným hadříkem, ale jednotlivá patra můžete mýt v myčce. Vždy čistěte jen vychladlou sušičku vypojenou z elektřiny! Pokud se rozhodnete koupit dražší a kvalitnější sušičku, dopředu si zjistěte, jak je to s dostupností jednotlivých náhradních dílů pro případnou opravu. 

Related Posts

Zanechat komentář