Když ve stáří nechceme zůstat sami

od admin

Důchod je věc, na kterou se každý mladý člověk strašně těší, ale ve skutečnosti není tak krásný, zejména pokud zůstanete sami. Není jednoduché a mnohdy ani příjemné, když zůstanete celý den sám a víte, že takových osamocených dní bude ještě mnoho. Ovšem pokud nechcete být sami, dá se to řešit, je několik možností a jednou z nich je i novinka v podobě sdíleného bydlení. 

Kde můžu bydlet?  

Jestliže je člověk sám doma a už by se té samoty rád zbavil, a zároveň nechce obtěžovat své blízké nebo svou rodinu, tak existují ještě možnosti, jako jsou domy pro seniory, pečovatelské domy a podobně. Pravda je, že mnoho seniorů se těmto domům vyhýbá, neboť si pak připadají odepsaní a vy pak často slyšíte větu, že do těchto domů se chodí umírat a že oni tam nepůjdou. V takovém případě existuje ještě jedna možnost, která je tak trochu novinka a tím je sdílené bydlení pro seniory.  

Co si mám pod tím představit? 

Sdílené bydlení pro seniory spočívá v tom, že jsou určené byty, do kterých budou senioři přestěhování. Tyto byty mají většinou dvě ložnice a společný obývací pokoj a kuchyň. Princip je snadný. V každé ložnici jsou dvě, někdy tři postele, takže v jednom bytě mohou být společně čtyři nebo pět seniorů. Výhodou je, že díky sdílenému bydlení mohou být senioři v prostředí, které je příjemné a ve kterém nikdy nebudou sami, kromě toho, budou mít v okolí lidi věkem blízké, takže si budou mít o čem popovídat a budou se jistě cítit příjemně. Čistě teoreticky lze říct, že sdílené bydlení může připomínat studentské koleje.  

Když si nebudeme rozumět  

Pravda je, že ať děláme cokoliv, jsou dny, ve kterých nemáme úplně dobrou náladu, a pak se klidně může stát, že si se svými spolubydlícími nebudete rozumět anebo někteří lidé potřebují více času, než si zvyknou na někoho cizího, na někoho nového. Nebojte se i na to je bydlení připravené. Je zde mnoho místností, ve kterých může být člověk sám, když to potřebuje nebo když bude chtít aspoň chvíli sám pro sebe, než si zvykne na novou společnost a podobně. Může se stát, že některé cizí osoby si na sebe nebudou moct zvyknout, protože mají jiné názory, mají jiné přesvědčení a podobně, v takovém případě lze klidně požádat i jiné místo, takže dostanete jiného spolubydlícího, ke kterému si třeba cestu najdete.  

Návštěvy jsou povolené  

Není to ani domov pro seniory ani klasický byt, ale stejně tak to může nahradit váš domov. Takže zde můžete dělat cokoliv, co byste dělali rádi i ve své domácnosti, takže si klidně můžete pozvat i nějaké přátelé nebo rodinu. Rozdíl je v tom, že pokud bude návštěva na pokoji, pak je slušnost domluvit se s ostatními spolubydlícími. Naopak jestli nechcete svou návštěvu zvát na pokoj, jsou zde i jiné místnosti, ve kterých si můžete v klidu posedět a popovídat, záleží jen na vás a na společné dohodě v pokoji.  

Není to jen pro osamělé jedince 

Sdílené bydlení pro seniory neposkytuje domov jen osamoceným lidem. Je i mnoho párů v důchodovém věku, kteří jsou sice spolu šťastní a spokojení, ale i když jsou spolu, mohou se cítit osamocení, zejména pokud je nikdo nenavštěvuje anebo mají návštěvy velmi zřídka, proto je sdílené bydlení vhodné i pro páry. Ty pak samozřejmě bydlí společně v jednom pokoji a v jenom bytě, ale s tím, že ve vedlejším pokoji mohou mít buďto jiný pár anebo jednotlivce.  

Chceme tam taky 

Vzhledem k tomu, že sdílené bydlení je novinkou a ještě není tak rozšířené, najdeme ho zejména ve velkých městech a to ke všemu ne ve všech. V případě, že byste měli o tento typ bydlení zájem, pak musíte poslat žádost. Součástí žádosti by mělo být i potvrzení od lékaře, že jste soběstační. Vzhledem k tomu, že sdílené bydlení není domov pro seniory a ani se ho nesnaží nahradit, není zde žádný lékařský personál ani žádné ošetřovatelky, proto je důležité, aby senior nebyl závislý na pomoci někoho dalšího.  

Sdílené bydlení je rozhodně příjemné pro seniory, kteří nechtějí bydlet sami, ale zároveň nechtějí do domovu pro seniory.  

Related Posts

Zanechat komentář