Kdy je načase navštívit psychologa?

od admin

Klinický psycholog či psychoterapeut provádějící psychoterapie – dvě profese, které mají v posledních měsících řádně napilno. Zatímco řada lidí se nezdráhá vyhledat jejich služby, jiní mají pocit ponížení a návštěvě odborníků, kteří by jim mohli s jejich problémy pomoct se raději vyhýbají. Říkají si, že ještě určitě není ten pravý čas na to, aby se odborník vyhledal. Pojďme si prozradit, kdy ten pravý čas vlastně je. 

Kdo má problémy?

Ze všeho nejdříve je třeba si ujasnit, kdo má problémy, s nimiž by měl zamířit za psychologem. Jsou to děti? Pak je zapotřebí sledovat změny v jeho chování týdny a měsíce a případně je dobré s psychologem konzultovat spíše obavy rodičů než konkrétní chování dítěte. Ve chvíli, kdy jeho chování však překročí jisté hranice, společné kroky rodičů a dítěte míří nejdříve k dětskému lékaři a až poté k psychologovi. 

Co se týče partnerských problémů, ty se řeší zpravidla v okamžiku, kdy o jejich řešení má zájem alespoň jeden z partnerů. I když druhý možná daný problém nevidí, neznamená to, že ve vztahu není. 

A co osobní problémy? V takové chvíli se vyplatí psychologa navštívit v okamžiku, kdy začíná problém výrazněji omezovat život člověka. Pokud kvůli problému nedokážete racionálně přemýšlet či pokud máte kvůli dané potíži tendenci uzavírat se, objednejte se k odborníkovi a sdělte mu to, co vás trápí. 

Všechny problémy je možné řešit

Bylo by mylné se domnívat, že třeba to, co vás trápí řešit nelze. Jenže pravdou je, že prakticky všechny problémy se dají řešit, jen je důležité, aby o jejich řešení člověk stál. Bez odhodlání klienta mířícího k psychologovi mu nikdy nebude moct psycholog pomoct. Je to podobné jako se závislostmi na alkoholu či drogách – i v této chvíli musí člověk sám vykázat obrovskou vůli a snahu. Bez jeho vlastního přičinění se problému bohužel nezbaví. A podobně to funguje i při návštěvě psychologa.

Related Posts

Zanechat komentář