Jak správně pečovat o zimní oblečení?

od admin

Během letošní zimy to zatím na velké lyžování nevypadá. Místo toho se však hodně lidí vydává objevovat hory pěšky, na běžkách nebo skialpech. Tyto aktivity jsou poměrně hodně náročné nejen pro lidi, ale i pro sportovní oblečení. 

Abyste mohli vrcholy zdolávat v pohodlí a v teple, je potřeba se o vaše membránové oblečení správně a pravidelně pečovat. Rovnou zapomeňte na to, že by se mělo prát co nejméně. Naopak byste zimní a lyžařské oblečení měli prát pravidelně.

Outdoorové oblečení, stejně jako každé jiné, musí odolávat chladu, větru, vlhkosti i špíně. Kromě toho na něj působí i lidský pot, který obsahuje velmi agresivní soli a tuky, které během nošení ulpívají na podšívce membránového oblečení. Ty mohou ucpat póry v membránách tak, že oblečení ztratí svoji prodyšnost. Tyto mastnoty a soli dokážou při dlouhodobém působení narušit spojení (laminaci) jednotlivých vrstev funkčního materiálu.

Jaké prací prostředky používat na údržbu?

Membránové oblečení perte pouze ve speciálních prostředcích s obsahem látky speciálně určených k důkladnému odstranění mastnot a solí, tzv. tenzidy. Díky tomu na rozdíl od běžných pracích prostředků nezanechávají na tkanině zbytky. Právě tyto zbytky fungují jako „špunt“ a ucpávají póry svrchní vrstvy. Membrána tak ztrácí svou funkci. Ideální je používání gelových prostředků, ty práškové působí jako jemný smirkový papír, a tím mohou nevratně poškodit membránové materiály.

Při praní nepoužívejte změkčovače vody a aviváže, protože mohou narušit strukturu a pevnost vláken. Membránové oblečení perte v pračce maximálně na 40 °C a na šetrný program.

Jde vám z toho hlava kolem? Nemusí, na každém kousku goretexového oblečení či oblečení z membránového či zátěrového materiálu, výrobce uvádí pokyny k údržbě. Když se budete těchto instrukcí postupovat, můžete si být jisti, že vám bunda, kalhoty nebo mikina vydrží dlouho.

Pokud na oblečení visačka chybí, pak perte oblečení co nejopatrněji.  Nejlépe na 30°C, bez ždímání, s přidaným množstvím vody a nepoužívejte změkčovače a aviváže.

Pokud se bojíte, že byste mohli něco pokazit, pošlete oblečení do čistírny, odkud vám ho vrátí čisté, voňavé a především v pořádku a funkční. Nemusíte běhat po městě a hledat správnou čistírnu outdoorového oblečení, stačí jít na web cleany.cz a tam si ve formuláři vybrat, co chcete vyprat nebo vyčistit.

A co impregnace?

Impregnace je velmi důležitá, jinak byste při první přeháňce mohli túru ukončit. Nepromokavost je pro sportovní a outdoorové oblečení velmi důležitá. Praním a čištěním se postupně ztrácí, je proto důležité ji obnovovat. Impregnace může být narušena i nečistotami či zbytky nevhodného pracího prostředku. 

Narušenou impregnaci poznáte podle toho, že se za deště či sněžení na povrchu objeví tmavší fleky, které značí proniknutí vody do svrchní tkaniny. Dále se pak může projevit nižší prodyšností a vyšší hmotností po nasáknutí vodou. Proto je potřeba oblečení znova naimpregnovat, aby byla zachována správná funkce materiálu. Impregnovat nemusíte po každém praní, jelikož impregnace je na oblečení již z výroby velmi kvalitní a trvanlivá. Často stačí jen lehce přežehlit danou část materiálu při velmi nízké teplotě či vysušit v sušičce na 30°C.

Žehlení membránových oděvů se nebojte. Při zahřátí materiálu na nízkou teplotu (30°C) se zvyšuje účinnost impregnace. Vždy ale dbejte na informace uvedené na etiketě výrobku. Když už je potřeba výrobek impregnovat, můžete zvolit máchací v pračce nebo impregnaci ve spreji.

I impregnaci za vás dokáží zajistit v čistírně. Vy se nemusíte o nic starat a během doby, kterou vaše oblečení stráví v čistírně, můžete plánovat další zimní výpravu za dobrodružstvím.

Related Posts

Zanechat komentář