Jak si vybrat dokonalé boty na běhání?

od admin

Každý běžec potřebuje mít dokonalou běžeckou obuv, která mu dobře padne a bude mu vyhovovat. Specifické vlastnosti obuvi by měly odpovídat individuálním potřebám běžce. Také každý typ tréninku – vytrvalostní, silový nebo rychlostní – který běžci podstupují, má jiné nároky na jejich tělo a také na běžeckou obuv. Je tedy důležité vědět, jaký druh běžecké obuvi odpovídá vašim konkrétním cílům a individuálním potřebám.

Při dnešním širokém vývoji běžeckých technologií může být někdy výběr nového páru uvnitř obchodu s běžeckou obuví matoucí a dokonce zastrašující. Jak si vyberete to nejlepší pro vás a váš trénink, když existují různé kategorie, typy a tvary bot v rámci standardních kategorií Neutral, Stability a Motion Control?

Design a technologie bot se liší v závislosti na značce a typu. Jako obecného průvodce běžeckou obuví vám přinášíme stručné definice 3 hlavních kategorií a několik tipů při nákupu nového páru:

NEUTRÁLNÍ

Boty spadající do kategorie neutrální jsou obvykle navrženy s pružnou přední částí chodidla a měkkou, ale pevnou střední částí podrážky. Jedná se o nejlepší typy bot, pokud máte tendenci dopadat na vnější stranu chodidla. Místo, kam dopadá vaše chodidlo, můžete určit tak, že zkontrolujete podrážky svých starých bot – pokud je vnější strana podrážky opotřebovaná, pak máte tendenci dopadat spíše na vnější stranu chodidla. Pokud právě sháníte nové boty na běhání, zkontrolujte aktuální eobuv slevy. To může být také nejlepší pár pro lidi s vysokým obloukem chodidla. Zkontrolujte, zda má oblouk bot, které si plánujete koupit, dostatečnou oporu nebo je tuhý, zejména pokud máte vysoký oblouk chodidla. Tyto druhy bot podporují oblouk chodidla více než kotník nebo kolena. Můžete vypozorovat, že tento typ běžecké obuvi má často zakřivenou podrážku.

STABILITA

Běžecká obuv, která spadá do kategorie stability, je navržena tak, aby kontrolovala, že se vaše nohy při běhu neotáčejí směrem ven, vyvažuje patu a podporuje oblouky vašich chodidel. Tyto typy běžecké obuvi poskytují extra odpružení a vynikající stabilitu pro vaše nohy při běhu. Tyto boty jsou určeny pro běžce, kteří při běhu dopadají na vnější stranu paty a mírně vytáčí chodidlo dovnitř (pronace). Oblouk těchto bot není tak pevný a může mít různý stupeň opory.

KONTROLA POHYBU

Podrážky běžeckých bot spadajících do kategorie motion control jsou obvykle rovné nebo ploché. Některé konstrukce mají mírně zakřivené podrážky, ale hlavním cílem této běžecké obuvi je udržet patu v bezpečí a minimalizovat míru pronace při běhu. Tyto boty mají obvykle širší dopadovou plochu pro paty a silnou, pevnou patní desku. Jsou vhodné pro běžce, kteří mají ploché nohy nebo nízkou klenbu. Běžci, kteří mají tendenci k pronaci chodidla a mají při běhu nestabilní kolena, mohou mít z těchto typů běžecké obuvi větší prospěch. Zkontrolujte podrážky svého starého páru – pokud jsou opotřebované na střední části podrážky, pak je tato kategorie určena pro vás.

Jak si vybrat běžeckou obuv?

Zde je několik tipů při nákupu běžecké obuvi:

1. Projděte se a proběhněte se v obchodě. Před nákupem strávte s vybraným párem nějaký čas. Znám spoustu lidí, kteří si koupí určitý druh bot jen proto, že zjistili, že je nějaký skvělý běžec použil k tomu, aby skončil na prvním místě v závodě. Máte různé potřeby a to, co vyhovuje jiným, nemusí dobře fungovat u vás. Vyzkoušejte si běžeckou obuv v obchodě. Nebojte se v nich udělat pár kroků a pokud možno i pár metrů uběhnout. Některé dobré běžecké obchody mají dokonce běžecké pásy, na kterých si můžete zaběhat!

2. Nevyhazujte svůj starý pár – zatím. Vezměte si svůj starý pár běžeckých bot do obchodu, kde si budete kupovat nové boty. Pokud je místo, kde nakupujete nové běžecké boty, speciálně prodejnou běžecké obuvi, může mít personál, který se vyzná v obuvi a může analyzovat způsob opotřebení vašich starých bot. Protože si budete chtít vyzkoušet chůzi a běh v nových botách, vezměte si s sebou ponožky a případné ortopedické vložky, pokud je máte. Pokud mají v běžeckém obchodě vybavení pro analýzu chůze, neváhejte si nechat udělat analýzu chůze, i když už znáte svůj oblouk nebo typ chodidla. Informujte personál o své běžecké historii, cílech, zraněních a o tom, jaký typ tréninku obvykle provozujete.

3. Poznejte svá měkká místa. Jedním z hlavních důvodů, proč potřebujeme nosit boty, je pohodlí. Vaše nohy by měly být při chůzi nebo běhu v nové běžecké obuvi dostatečně pohodlné. Tlaková místa nebo volně padnoucí boty často vedou k puchýřům.

4. Dokonalé přizpůsobení vašim nohám. Pokud jsou vaše běžecké boty příliš volné a vaše nohy v nich kloužou, ztrácíte energii při každém odrazu, který vaše nohy při běhu udělají. Je v pořádku, když si v obchodě upravíte a znovu nastavíte tkaničky běžeckých bot. Zavažte si tkaničky tak, abyste měli pocit jistoty bez nepohodlí.

Related Posts

Zanechat komentář