Jak se vyrovnávat se závistí

od admin

Každý z nás, v době kdy jsme mladí, spřádáme plány a toužíme si splnit bláznivé sny. Někomu z nás se to podaří. Všichni známe někoho, kdo vydělává více peněz, než průměrný obyvatel České republiky. Dělá to, co ho baví, nemusí přemýšlet nad každou utracenou korunou. Užívá si života, je pánem svého času. Má přítelkyni či přítele, se kterým si žijí spokojený život, plánují společné bydlení, rodinu, budoucnost. 

Málokdo z nás si uvědomuje, že není všechno zlato, co se třpytí. I ti nejúspěšnější z nás mají problémy, ať už jsou jakékoliv. O starostech, které jsou spojeny s prací, nikdo z nezúčastněných nemá nejmenší ponětí. Nevidí úsilí, které jednotlivec vyvinul, aby se dostal tam, kde je. Neuvědomují si, že noci, které oni sami prospali, někdo jiný strávil tvrdou prací. Nejlepší podnikatelé, vrcholoví manažeři, šéfové, se stávají z lidí, kteří byli sami přinuceni projít si náročným životním obdobím. Nemyslete si, že onen člověk, kterého tolik lidí nosí v ústech pro jeho úspěch, začínal jednoduše.  

Nedělejte si starosti 

Začátky nejsou nikdy jednoduché, těšíme se však úspěchům. Těšíme se na první úspěchy, první podpisy smluv… Po pár letech jsme úspěšní podnikatelé se zajetou firmou nebo třeba skvělí obchodníci znalí oboru. Zdá se, že špatné období je za námi a my si kreslíme růžovou budoucnost. Jenže přichází pomluvy, které nás trápí a bolí. Okolí se začíná zajímat o náš život, závist je všemocná. Začneme se setkávat s jízlivými úsměvy nebo nepřátelskými pohledy.  

Má to ale i své výhody… 

Říká se, že v nouzi poznáš přítele a tohle přece nouze tak trochu je. Začneme rozpoznávat pravé přátele od přátel, kteří jimi ve skutečnosti nejsou. Zprvu se to ponese těžce a nebudeme tomu chtít snad ani věřit. Lidé, se kterými jsme strávili tolik hezkých chvil, se podvolí závisti. Pod nohy nám budou házeny klacky a my se s tím budeme muset vypořádat. Nakonec všechno zvládneme, jen nás to bude stát mnoho sil, nervů, trpělivosti a pravděpodobně také mnoho slz. Nakonec však budeme vděční za tyto životní lekce, které nás srážely na kolena, protože kvůli nim mnoho zmoudříme.  

Nakonec dojdeme k pochopení, že úspěch není zadarmo. To, že je náročné se k němu vypracovat, už víme. To, že budeme terčem závisti, nám možná ještě nedochází. Jedno je však jisté. Pokud o vás vaše okolí nemluví, nejste ani zajímaví, ani úspěšní, ani skvělí ve své práci, ani nevedete zajímavý život. Jedinou překážkou je naučit se tento fakt přijmout. 

Related Posts

Zanechat komentář