Jak prát správně záclony

od admin

Záclony by se měly prát nejméně po třech měsících. To ale platí pouze v případě, že nejsou vystaveny nadměrnému zašpinění, nebo zaprášení. Zašpiněné a zaprášené záclony nám ani neudělají moc dobrou vizitku. Určitě bychom se necítili moc dobře, před případnou návštěvou, i když jen kvůli návštěvám nepereme záclony. Jde hlavně o svůj pocit čistoty a hygieny, kterou je obzvláště potřeba udržovat v případě, že s námi jsou v bytě děti. Je všeobecně známo, že záclony jsou takzvaný lapač prachu. Stačí udělat průvan a veškerý prach nám začne vířit po místnosti. Tam, kde se vaří, jsou záclony mastné. V místnostech, kde se kouří, jsou záclony zabarvené do hněda. Takže v takovém prostředí je samozřejmostí, že se musí prát o dost častěji. 

Praní záclon není nic složitého 

Na záclony je na trhu dost velký výběr pracích prášků. Některé obsahují i bělidlo na bílé záclony. Pokud se bojíme, aby se záclony nepoškodily, můžeme je vyprat ručně. Je to nejšetrnější způsob praní, i když trochu namáhavý. Do umyvadla, nebo do vany napustíme teplou vodu, asi tak kolem třiceti stupňů teplou, rozpustíme prací prášek, nebo nalijeme gel na praní. Záclony je dobré nechat v prací lázni nechat odmočit. Je možné je nechat namočené přes noc. Druhý den špinavou vodu vylijeme a napustíme novou. Záclony vypereme a také přidáme aviváž, po které nám provoní celý byt. Tento postup praní záclon je trochu náročný na čas i práci, a proto ruční praní dělá málokdo. 

Prát záclony v pračce je jednoduchý způsob 

Záclony jednoduše vložíme do pračky, zvolíme správný program, při němž by teplota měla být třicet stupňů teplá. Nesmíme ani zapomenout na to, že je potřeba nastavit pračku na nízké otáčky. Bohatě stačí, když nastavíme praní na čtyři sta otáček. Vyšší otáčky určitě nejsou vhodné. Na bílé záclony je možné použít prací prášek s bělidlem určeným na praní záclon. Pokud jsou záclony barevné, nebojíme se pracího prášku, nebo gelu na barevné prádlo. Volba pracího prášku, nebo gelu je velmi důležitá. Určitě se vůbec nevyplatí na praní šetřit. Prací prášky a gely určené přímo na záclony, se nám mohou zdát dost drahé, avšak výsledek nás přesvědčí o tom, že se vyšší cena vážně vyplatila. Také použijeme aviváž. Ta nejen voní, ale i zjemní záclony. Po vytažení záclon z pračky, bychom neměli je věšet na šňůru, a už v žádném případě ne na přímé slunce. Nejlépe uděláme, když záclony rovnou z pračky pověsíme na okno.  

Zašlé záclony 

Je jasné, že jinak se perou záclony nové, a jinak starší a zašlé. Tam je potřeba vynaložit větší úsilí, ale dají se obnovit, aby vypadaly dobře. Není nutné zašlé záclony vyhazovat a kupovat nové. S každým problémem je možné si poradit. Asi nejvíce trpí záclony tam, kde se kouří a také v kuchyni. V záclonách v takovém prostředí se udržují všelijaké pachy. Tam je potřeba prát častěji než v jiných místnostech. Když vidíme, že naše záclony nejsou tak pěkné, jak bývaly, neztrácíme hlavu, a pokusíme se jim navrátit původní bělost. Koupíme sodu na praní, do vlažné vody ji rozpustíme, namočíme záclonu nejméně na jednu hodinu, tam platí čím déle, tím lépe. Záclonu po vyndání vymácháme, a pak už můžeme prát v pračce běžným způsobem. Výsledkem bude opět zářivě bílá záclona, která bude vypadat jako nová. Trocha práce za to stojí. Budeme mít dobrý pocit z naší práce. Když nemáme po ruce sodu na praní, můžeme dát do bubnu pračky sáček kypřícího prášku. I to je dobrá a účinná volba praní. Dříve se používala šmolka, ale ta už se v dnešní době moc nedá sehnat. 

Related Posts

Zanechat komentář