Home Bydlení Ergonomie nábytku

Ergonomie nábytku

Autor článku: czeko

Při výběru nábytku není důležité jen to, jak on vypadá a jak se hodí do vaší domácnosti, mnohem důležitější je, jakou má výšku, jak ho umístíte do domu či bytu a kolik místa bude mezi jednotlivými kusy nábytku. Když vyberete správně, bude vám doma mnohem příjemněji.  

Co to ta ergonomie je? 

Ergonomie nábytku se zabývá správný poskládáním nábytku tak, aby rozložení nábytku vůči pohybu a úložných prostor co nejvhodnější. Samozřejmě, že zohledňuje také to, jak je to nejlepší pro váš zdravotní stav a pohodlí. Nejdůležitější je to v kuchyni, protože tam je nejvíce nábytku při sobě a dost pohybu, ale ergonomie se uplatňuje při každé místnosti.  

Kuchyně  

Při vybavování kuchyně je nejdůležitější sledovat ergonomii nábytku, protože když všechno bude správně rozloženo, bude se vám v kuchyni pracovat mnohem lépe. První věc, na kterou se berou ohledy, je výška pracovní desky. Výška záleží na tom, jak vysoký člověk bude v kuchyni nejčastěji, nejběžnější je výška 85 centimetrů, která je vhodná pro lidi do sto sedmdesáti centimetrů, pokud jste vyšší, měli byste zvolit vyšší linku, tedy 90 centimetrů. Problém může nastat, pokud se v kuchyni střídají lidé, mezi kterými je velký výškový rozdíl, pak je asi nejlepší dávat více úrovní.  

Stejně tak je důležité, jak nábytek rozdělíte, protože vytvářet pomyslné zóny je důležité a rozhodně je nejdůležitější je správně rozmístit, tak abyste nemuseli nesmyslně pobíhat po celé kuchyni. Říká se, že by to mělo být postupně vedle sebe tak, že začínat by měl být prostor, kde máte zásoby, pak mycí zóna, následuje příprava a končí to vařením, toto rozložení má logický systém. 

Obývací pokoj 

V obývacím pokoji je nejdůležitější sedačka. Klasická výška bývá kolem 45 centimetrů, ale jestli máte nějaké problémy, například bolesti v zádech anebo s klouby, je lepší vybírat vyšší sedací soupravy. Co se týče konferenčních stolků, jsou moderní ty velmi nízké, ovšem mnohem praktičtější je, když je stolek kolem 60 centimetrů vysoký, protože se z něj bude lépe jíst a podobně. Ergonomie nábytku také řeší i výšku, ve které by měla být televize, je problém určit přesnou výšku, ale obecně se říká, že ze sedu byste měli mít oči ve středu sledování, když to bude jinak, může trpět vaše krční páteř. 

Ložnice  

Co se týče ložnice, je to jednoduché, protože tady se řeší jen postel. Klasicky bývá postel vysoká 45 centimetrů, ale pokud máte nějaké problémy, například se zády anebo jste starší lidé a špatně se vám z postele vstává, pak byste měli raději hledat vyšší postel, ideální je 60 centimetrů. Dobré také mohou být polohovací rošty, které vám pomohou se vstáváním. 

Dětský pokoj 

U dětského pokoje je s ergonomií nábytku nejtěžší, protože děti rostou a aby byl pokojíček pro ně stále pohodlný a zdravý, je nejlepší zvolit polohovací nábytek, což u stolu a židlí není žádný problém a co se týče výšky postele, klidně mohou mít 45 centimetrů. 

Ergonomie nábytku je opravdu důležitá, protože díky ní budete mít pohodlnou a zdravou domácnost.  

Další články autora

Napiš komentář k článku

Provozovatelem  webu je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA

U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659

DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:

2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP

Kontaktovat nás můžete na mailu:
Redakce: info@press-media.cz

© Publikace PR článků Press-Media.cz | All rights reserved