Co všechno jako správný vodák musíte znát?

od admin

Dovolená na vodě je mezi Čechy velmi oblíbená. Putování po řece, zdolávání jezů a divokých zákoutí je adrenalin, který chceme zažít všichni. Vždyť i školy pořádají vodácké kurzy a vědí proč. Být vodákem jak se patří ale vyžaduje určité znalosti. Víte, jaká jsou pravidla na vodě? Pojďme si je společně připomenout.

Dodržujte bezpečnost

Voda je velmi silný a nepředvídatelný živel. Ať už jedete rybařit do Chorvatska, pokořit rozbouřené řeky horských oblastí a nebo si užít pohodovou plavbu s rodinou na Vltavu. Ve všech případech je důležité dbát na bezpečnost.

Prvním bezpečnostním pravidlem je, mít na sobě záchrannou vestu. Možná se vám to v některých částech může zdát zbytečné, ale jistota je jistota. Vestu by měly mít především děti. Pokud máte před sebou divokou jízdu, nejsou na škodu helmy.

Dalším důležitou věcí pro dodržení bezpečnosti je nejezdit nikam po tmě. Naplánujte si trasu tak, abyste před setměním byly v kempu. Ve tmě není vidět co je před vámi ani pod lodí.

Své opatření si zaslouží i vaše věci. Nechcete se přece oblékat do mokrého nebo spát v promočeném spacáku. Všechny věci, včetně elektroniky, uschovejte do hermeticky uzavíratelného sudu. Tento sud si pro jistotu uvažte k lodi, když vás loď vyklopí, nebudete ho alespoň muset honit.

Vodáci jsou jedna rodina

Na vodě je zvykem mít nějaká poznávací znamení. Můžete zvolit párová trička, klobouky nebo šátky. Hlavní je, aby bylo vidět, že patříte k sobě. Mezi vodáky je také zvykem nosit námořnické tričko, díky kterému zapadnete mezi kolegy plující kolem.

Všichni vodáci jsou velice přátelští a udržují si dobrou náladu. Určitě byste neměli zapomenout pozdrav “Ahoooj”. I když se vzájemně neznáte, tento pozdrav uslyšíte v jednom kuse ze všech stran. Tak buďte slušní a odpovězte.

Na přátelskost a družnost vodáků již bylo upozorněno. Často budete potkávat několik spojených lodí, tomu se říká soulodění. Pokud vám ho někdo nabídne, je ve zvyku přijmout a s kolegy se kousek svézt a seznámit se. Při tomto soulodění je také slušnost podělit se o svou výbavu a dodržovat pitný režim.

Naučte se potřebný slang

Tak jako většina sportů, krajů a měst, tak i na vodě se používá jistý slang. Abyste nebyli překvapeni a zvládli se dorozumět s vašim parťákem, je fajn se pár výrazů naučit. Předejde tak překvapení, až se vás někdo zeptá, zda jste se udělali.

A co je nejdůležitější na vodu rozhodně nevyrážejte bez dobré nálady. Vodáci jsou pozitivní ve všech chvílích. O kyselé obličeje u táboráku, které nezvládnou zazpívat ani Kozla od Nohavici nikdo nestojí.

Related Posts

Zanechat komentář