Aby byl bazén co nejdéle využívaný

od Peeta Havali

Letní dny jsou čím dál tím teplejší, což je jedním z důvodů, proč si napouštíme na zahradě bazén, potřebujeme se osvěžit. Ovšem většinou bazén používáme opravdu v těch největších horkách a při prvním škaredém dni ho vypouštíme, což je velká škoda, protože ho klidně můžeme využívat i delší dobu, stačí si jen pořídit ohřev vody. 

Voda bude teplá 

Jestliže chcete, aby byl bazén co nejdéle využívaný, stačí, abyste si pořídili ohřev vodu, protože pomocí toho budete mít vodu teplou, i když venku nebude žádný parný letní den. Pravda je, že mnozí se ohrazují tím, že teplou vodu přes léto mají díky tomu, že je venku horko a svítící sluníčko vodu snadno ohřeje, což je samozřejmě pravda. Na druhou stranu i v létě jsou chladnější noci a přes noc vám bazén vždy trochu vychladne, když si pořídíte ohřev vody, můžete si krásně užívat i noční koupání a navíc si koupací sezónu protáhnete a můžete bazén využít i začátkem podzimu, což je rozhodně velkou výhodou. 

Voda se dá ohřívat mnoha způsoby 

Pokud se rozhodnete, že byste si chtěli prodloužit koupací sezónu, můžete zvolit hned několik způsobů, jak se voda bude ohřívat. Mnoho lidí má speciální fólii, pomocí které bazén přikryjí, když se zrovna nekoupou a přes kterou se voda v bazénu ohřívá mnohem efektivněji. Tato fólie je rozhodně dobrým pomocníkem, abyste si mohli užívat noční koupání, ale neprodlouží vám koupací sezónu až do podzimu. Pokud opravdu stojíte o teplou vodu, pak je mnohem lepší zvolit buďto tepelné čerpadlo anebo solární ohřev. 

Tepelné čerpadlo 

První z možností, jak můžete dosáhnout toho, aby byl bazén co nejdéle využívaný, je tepelné čerpadlo. Čerpadlo funguje na poměrně snadném principu. Získává energii z okolního prostředí, kterou promění v teplo. Takové teplo pak lze využít právě na ohřev vody v bazénu. Čerpadel je velké množství, největší rozdíl je v tom, kolik tepla je schopno vytvořit, tak aby vám bazén opravdu dokázalo vyhřát, proto je důležité vybírat čerpadlo podle velikosti bazénu. Na menší bazén vám bude stačit čerpadlo s nižším výkonem, ale pokud máte naopak velký bazén, tak budete potřebovat i větší čerpadlo, aby se voda dostatečně vyhřála. Tepelné čerpadlo bývá většinou umístěné v blízkosti bazénu, ovšem je mnohem lepší, když na něj vytvoříte nějakou skříňku nebo budku, jednak to bude vypadat esteticky lépe, a jedna tím bude čerpadlo chráněno před nepříznivými povětrnostními podmínkami. 

Solární ohřev 

Dalším a velmi známým způsobem, jak můžete vodu v bazénu ohřívat, jsou solární panely. Asi všichni víme, na jakém principu fungují solární panely, jednoduše využívají slunečního záření na další ohřívání. I těchto panelů je velké množství a jsou speciální na ohřev vody v bazénu. Tyto mají vysokou účinnost, jednoduchou konstrukci a dají se snadno zapojit. Většinou bývají umístěny v blízkosti bazénu, ale pokud máte nad bazénem nějakou střechu anebo je střecha domu či terasy v blízkosti bazénu, klidně mohou být umístěné i na střeše. Existují i takové solární panely, které jsou vybavené regulací. To znamená, že si sami můžete nastavit, jakou teplotu by voda v bazénu měla mít a panely ji na požadovanou teplotu vyhřejí a nebudou dále vodu ohřívat. 

Solární absorbér 

Kromě klasických solárních panelů, existuje také solární absorbér, který je založený na podobném principu, jen se nejedná o klasické desky, ale tento ohřívací systém je sestaven s trubek, což mnozí považují za ještě efektivnější způsob ohřívání, protože voda z bazénu se napouští do trubek, kde ji sluníčko ohřeje, a když je teplá, tak jde zase zpátky do bazénu a takto to cirkuluje stále dokola. Pokud chcete, aby byl bazén co nejdéle využívaný, pak můžete tento přístroj také využít. Mimo jiné je tento solární ohřev odolnější vůči povětrnostním podmínkám, takže pokud bydlíte v nějakém větrném prostředí nebo podobně, pak byste měli zvolit tuto možnost. 

Pokud si chcete užívat noční koupání anebo si chcete koupací sezónu o něco prodloužit, pak byste si měli pořídit ohřev vody. 

Related Posts

Zanechat komentář